Pilates Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

halitcetintas

Popüler Üye

İtibar:

Pilates Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı olmak, esnek ve sıkı bir vücuda sahip olmak için yapılan sporlardan biri de pilatestir. Ancak her sporda olduğu gibi pilateste de birtakım kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar çerçevesinde pilates yapılması uygun görülmektedir. Pilateste dikkat edilmesi gerekenleri bilmeniz, sporunuzu layıkıyla yerine getirmenizi sağlar. Peki, pilates yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Eğitmenle Pilates Yapılmalıdır


Eğer pilates sporuna yeni başlayan biriyseniz, eğitmenle birlikte bu sporu yapmanız en doğrusudur. Başlangıç seviyesinde olan bireyler için eğitmen, oldukça kıymetlidir. Çünkü onlara en doğru hareketi gösterecek olan kişi, eğitmendir. Bundan dolayı eğitmensiz bir şekilde bu sporu yapmaya başlamanız tavsiye edilmemektedir.

Vücudunuzu Fazla Zorlamayın

Pilates yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise vücudunuzu zorlamamanızdır. Yapılan yanlış hareketler, zaman içerisinde ağrı yaşamanıza sebebiyet verebilir. Pilateste birtakım hareketlerde zorlanmanız normaldir. Ancak bu zorlanma canınızı oldukça fazla yakarsa, bunu eğitmeninize bildirmeyi ihmal etmemelisiniz. Hatta gerektiği durumlarda pilates yapmaya kısa bir ara bile vermelisiniz.

Nefes Alıp Verme Doğru Yapılmalı

Pilates yaparken nasıl nefes alıp vermeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz. Yanlış bir şekilde nefes alıp verirseniz, kısa zamanda nefessiz kalıp yorulabilirsiniz. Kaslarınızı doğru bir şekilde aktive edebilmek için, doğru nefes almalısınız. Pilates sırasında doğru nefes alıp vermek, aynı zamanda kan dolaşımınızın hızlanmasına yardım eder.

Rahat Kıyafetler Tercih Edin

Sadece pilates yaparken değil, diğer spor faaliyetlerini yerine getirdiğiniz zamanlarda da rahat kıyafetleri giymelisiniz. Salaş kıyafetler giymemeye özen göstermelisiniz. Çünkü bu tarz kıyafetler, pilates hareketlerini yapmanıza engel olur. Bunun yerine tayt gibi dar ve esnek bir kıyafet tercih edilebilir.

Pilates Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Hususlar

Pilates yaparken dikkat etmeniz gereken diğer hususlar şunlardır:

  • Hiçbir hareketi atlamamalısınız.
  • Pilatesi spor salonunda yapmaya çalışmalısınız.
  • Karnınızı içeri çekerek pilates yapmalısınız.
  • Pilates yapılan mekanı iyi seçmelisiniz.
Pilates yaparken bunları göz ardı etmemeniz, pilatesi layıkıyla yapmanızı sağlar. Pilates yaparken ayrıca dikkat etmeniz gereken bir durum daha vardır. Bu durum ise beslenmenizdir. Pilates yaparken sizi rahatsız etmeyecek şeyler yemelisiniz.
 
Üst