Kişisel Gelişim Bilgi Paylaşım

  1. Anasayfa
  2. Özgür Gül Kimdir?

Özgür Gül Kimdir?

Admin Admin -
12 0

Hepimizin bildiği gibi bağcılık en önemli tarım kollarımızdan birisidir. Türkiye bağcılık ve üzüm çeşitliliği açısından bakıldığında gelişen yıllar ile birlikte Dünya’da pasta payını artıracak potansiyelde görünmektedir. İklim olarak bakarsakta ülkemiz bağcılık açısından uygun şartlara sahiptir. Asmanın hemen her toprakta yetişmesi, az sulamaya ihtiyacı olması üzümün en çok yetiştirilen meyvelerden birisi haline gelmesini sağlamıştır.
Yetiştirilen üzümler ağırlıklı olarak şaraplık, sofralık, kurutmalık, sucuk, pestil, pekmez vb yöntemler ile değerlendirilirler.
Ülkemizde bulunan bağların yaşlanması şaraplık üzümlerin daha verimli alınmasına yol açmaktadır. Kaliteli ürünlerin ortaya çıkması da bu sektörde oluşan işletmelerin artmasına, ülke ekonomisine katkı ve gastronomi turizminin bu tür eşlikçiler ile birlikte daha da yükselmesine sebep olmaktadır.
Bursa’mız da bağcılık açısından potansiyeli yüksek illerimizinden başındadır.Çağrışan karası, Misi misket üzümü, Mudanya üzümü, rezaki, müşkile, beylerce, bostancı ve irikara vb üzümler şehrimizin doğal zenginlikleri olarak karşımıza çıkmaktadır.